Проблемите в млечното говедовъдство са много и най-разнообразни, но един от тях е изключително сериозен и с големи негативни последици. Именно, проблемът с репродуктивната способност на говедата.
Нормалният сервиз-период при кравите е в рамките на 80-85 дни. На практика, това гарантира получаване на теле всяка календарна година. Практиката обаче показва, че под 20% от кравите се заплождат в този диапазон от 85 дни.
Причините в отделните говедовъдни стопанства са различни, но една от тях стои в основата – неадекватното хранене в началото на лактацията. Изключително критичен период, характеризиращ се с отрицателен енергиен баланс. Непосредствено, след отелването, всички крави използват телесни резерви за покриване на повишените си нужди от енергия за реализацията на по-високата си млечна продуктивност през този период. Колкото по-висока е максималната млечност, толкова по-голяма е лактационната млечност. В такъв случай, периодът на недохранване и на отрицателен енергиен баланс се увеличава. Този негативен ефект налага осигуряване на висока енергийна хранителност на дажбата за скоро отелените крави.
Включването на протектирани мазнини в дажбата е начин за обезпечаване на тези енергийни нужди. Енергийната стойност на мазнините е до 2.5 пъти по-висока от тази на зърнените фуражи. Включването им в дажбата, с цел осигуряване на допълнителна енергия за високо-продуктивните животни, гарантира превенция на липомобилизиращия синдром при енергиен дисбаланс като по този начин се предотвратяват и случаите на кетоза.
Ефект от използването на протектираната мазнина НУТРАКОР 88, предлагана от Хрансервизинженеринг АД са: по-висок млеконадой, нормална инволюция на матката, запазване на телесната оценка и междуотелен период с нормална продължителност. Тя включва перфеткна комбинация от калциеви соли на дълговерижни мастни киселини като нивото на мазнини в продукта е над 84%.
|